XII Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej

Utworzono dnia 30.01.2020

Uroczystość rozpoczęła tradycyjna pieśń żydowska „Szlom olejhem” śpiewana w każdy piątek wieczorem na początek szabatu. Słowo „szalom” w języku hebrajskim używano jako powitane i tą pieśnią przywitano pana Simona Lavee, który przybył na spotkanie autorskie w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu. Pan Lavee jest autorem książki „Oddział Niezwyciężonych” w której opisuje drużynę żydowskich partyzantów walczących w szeregach Armii Krajowej na naszych terenach w latach 1941-1944 pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego.

W ramach uatrakcyjnienia uroczystości uczniowie z klas VII i VIII przygotowali krótką inscenizację na podstawie opowiadania Idy Fink „Zygmunt”. Wybór utworu nie był przypadkowy, gdyż autorka była żydowskiego pochodzenia i w swojej twórczości podejmowała problematykę holocaustu.

Pan Simon Lavee podzielił się ze słuchaczami refleksją na temat powstania książki, historii bohaterów i jej związku z autorem.

Ta żywa lekcja historii utwierdziła wszystkich w przekonaniu, że „Nigdy więcej”.

W spotkaniu wzięli udział: dyrektor Miejskiej biblioteki Publicznej w Lubaczowie pani Katarzyna Pelc-Antonik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Anna Kosiba, dyrektor ZSP w Baszni Dolnej pan Bolesław Dydyk, nauczyciele i uczniowie ZSP w Młodowie i Baszni Dolnej.

Uroczystość została przygotowana przez panie: Irenę Kindrat, Barbarę Dydyk i Elżbietę Szczybyło.

Wrzesień 2020